Zaštitni faktor koji se jede: hrana za odbranu kože od sunca 

Hrana koju jedemo utiče istovremeno na zdravlje, liniju i lepotu kože – pa je ispravno zaključiti da će ista hrana koja pakuje celulit na zadnjicu služiti i za postizanje očajnog tena. Dežurni krivac za lošu kožu su namirnice koje podstiču upalne procese – rafinisani šećeri, rafinisano brašno, polinezasićena biljna ulja i veštačke masti. Isto važi i za procesuiranu hranu punu aditiva, siromašnu vitaminima i potpuno lišenu antioksidansa.

1Faktori za lepu kožu koji najviše možemo da kontrolišemo su hrana, redovna i povremena intenzivna nega i naše ponašanje u letnjem periodu. Sunce, prijatelj zahvaljujući kome proizvodimo neophodan vitamin D u organizmu, istovremeno je i veliki neprijatelj kože. Da bi se postigao balans između ova dva – preporučuje razumno izlaganje suncu i odgovarajuća zaštita sredstvima sa manjom ili većom sposobnošću da blokiraju sunčeve zrake. Ipak, nikako ne bi trebalo zanemariti zaštitu koju može da nam pruži hrana: i onda kada se jede i onda kada se maže.

SkinSnacks – bolja koža uz letnje grickalice

Svi smo na plaži grickali neke lokalne specijalitete, a većina njih su bili slatkiši. Od obilja sladoleda, preko keksića iz radnjica (ne)zdrave hrane, do poslastičara sa kolačićima, paličinkama i ultimativnim letnjim grickalicama s plaže: krofnicama. Ako ste jedna od onih osoba kojima je teško da odole – setite se da slatkiši čine da koža brže stari. Preveliki unos šećera omogućava vezivanja šećera za proteine i tokom vremena ovo dovodi do smanjene fleksibilnosti i elastičnosti proteina kolagena – ključnog za mladalački izgled kože.

suncanje 3Zato nam za dane na suncu nije potreban akcelerator starenja u vidu krofnica već jestiva zaštitita kože- a upravo u sezoni godišnjih odmora je ova misija najlakša jer su idealne namirnice svuda oko nas. Ako idete na more iskoritite te dane da uzimate još više hrane koja smanjuje inflamaciju gde je šampion hrana sa visokim sadržajem Omega-3 poput masnih riba i plodova mora. Sledi sveže voće i povrće kao izvor “skin boosting” antioksidanasa: vitamin C, cink, selen, alpha-lipoinska kiselina (brokoli) i karoteni (šargarepa) – a ostali sastojci dobro odabrane hrane mogu da budu koenzim Q10, vitamin E i bioflavanoidi (zeleni čaj i crveno vino).

Da lakše kažete “ne” šećerima s plaže, pođite tamo opremljeni teže kvarljivim grickalicama. Neki od predloga ne spadaju u niskokalorične (a i zašto bi bi bili?) ali su svi prirodni, kvalitetni i imaju sastojke koji čuvaju ten:

  1. Bademi i suncokretove semenke – visok sadržaj vitamina E čine ih idealnom grickalicom uz bobičasto voće.
  2. Kajsije i dinja – sočne dopune ćelija beta-karotenom i dobari izvor vlakana (vlakna su bitna za probavu a loša probava takođe šteti zdravlju kože).
  3. Leblebije – odličan biljni izvor proteina koji su gradivna jedinica kože, u onim trenucima kada sveže upecana riba nije na dohvat ruke, kao i kompleksnih ugljenih hidrata za one koji zaigraju odbojku na plaži.
  4. Paprike – visoka koncentracija C vitamina koji štiti kožu i podstiče proizvodnju kolagena. Paprika ima C vitamina čak 3 puta više od narandži, a niskokalorična je grickalica sa malo ugljenih hidrata što znači da možete da je konzumirate u neograničenim količinama.
  5. Brazilski orah – ključna letnja grickalica jer sadrži selen koji štiti kožu upravo od štetnog delovanja sunčevih zraka. Za zadovoljenje dnevnih potreba za selenom dovoljno je izgrickati samo 1 ili 2 brazilska oraha.

zastita od sunca 1

Jestive mazalice: 100% prirodni blokatori sunca

Svi znamo da kožu, naš najveći organ, treba da štitimo od sunca i kao što znamo da je poželjno da proizvodi kojima to radimo budu što je moguće prirodniji. Ima i onih koji se se okreću potpuno prirodnim sredstvima za zaštitu od sunca, dok neki kombinuju manje prirodne i prirodne proizvode. Lično najviše volim ovu metodu kombinovanja jer sam bleda ali ne želim jaku zaštitu sve vreme, već je prilagođavam periodu leta i dobu dana.

Osnovni prirodni način zaštite od sunca je ponašati se na onaj način kako su se ponašali naši preci koji su svoje dnevne aktivnosti uglavnom obavljali napolju: adekvatna garderoba. Oni su nosili šešire, dugačke rukave i pantalone i odećom štitili kožu. Na žalost, danas se ova najjednostavnija metoda ne koristi jer većina iz klimatizovane kancelarija odlazi na godišnji odmor gde se vreme provodi skoro bez garderobe – u kupaćem kostimu ili kratkim haljinicama.

Sem adekvatnog oblačenja, zanemerena je i zaštitna funkcija koju imaju prirodna ulja, a ta ulja neko već ima u svojoj kuhinji i ne koristi u ove svrhe:

  1. Susamovo ulje – jedno od najboljih ulja sa sposobnošću da blokira sunčeve zrake. Ne samo da omekšava i hidrira suvu kožu već može da blokira i do 30% sunčevih UV zraka. Bogato je i antioksidansima pa neutrališe i slobodne radikale koji nastaju u toku izlaganja UV zracima.
  2. Kokosovo ulje – ima nizak faktor zaštite jer blokira oko 20% UV zraka, ali ima divan miris i daje lep sjaj koži. Takođe ne zatvara pore što može da bude slučaj sa nekim drugim uljima. Izuzetno dobro i za zaštitu kose od sunca jer neguje kosu.
  3. Ulja od semenki konoplje i pamuka, kikiriki i maslinovo ulje – sadrže nešto niži nivo zaštite od kokosovog ulja pa nisu dobra zaštita za osetljive i blede tipove kože.
  4. Jojoba ulje i Shea buter – odbijaju samo oko 4% UV zraka i preporučuju se samo onima koji ne žele jaču zaštitu.

domaci zastitni maslacVeć naslućujete na osnovu ovog popisa da i u kućnim uslovima može da se napravi sredstvo za zaštitu od sunca, što je važno za one koji insistiraju na isključivo prirodnim sastojcima. Ako verujete samo prirodi ili vam nije potrebna jaka zaštita – napravite sami “maslac” za zaštitu od sunca: sipajte sastojke u staklenu posudu koja trpi kuvanje i uronite je do pola u lonac tople vode; uključite ringlu na nisku temperaturu i ne zagrevajte previše; dodajte po želji uljani vitamin E i esencijalno ulje čiji miris volite; mešajte dok se svi sastojci ne otope; prespite u posudu sa poklopcem i zatvorite kada se stegne; može da se nosi na plažu ali ga kod kuće držite u frižideru.

Što se sastojaka za home-made zašitni maslac tiče, možete sami da osmislite svoje kombinacije a evo recepta da posluži kao ideja: 1/2 šolje bademovog ili maslinovog ulja, 1/4 šolje kokosovog ulja, 1/4 šolje pčelinjeg voska, 2 kašičice cink-oksida – ili drugi: 1/2 šolje shea maslaca, 1/2 šolje ulja lešnika, 1/3 susamovog ulja, 1/8 šolje pčelinjeg voska.

suncanje 1

Poklon – krema za lice sa visokim zaštitnim faktorom

Koji god faktor za zaštitu od sunca odabrali za telo u skladu sa potrebama vaše kože – treba imati na umu da lice uvek treba da bude još bolje obezbeđeno. Prvo kapama i kačektima, a zatim svakako i kremama sa većim zaštitnim faktorom. A ja se nadam da će se i mali, ženstveni suncobrani vratiti u modu 🙂

“Gerovital” će ovaj put podržati napore jedne čitateljke da sačuva lepu kožu lica u u toku leta i pokloniće kremu iz meni omiljene kolekcije “AslaVital Mineralactiv” – upravo onu kremu sa visokim zaštitnim faktorom. Nagrađenu ćemo odabrati na osnovu odgovora na dva pitanja:

  1. Šta vam je najbitnije kod kupovine proizvoda za zaštitu od sunca?
  2. Koji je vaš omiljeni “Gerovital” proizvod?
Ultraprotective-Cream-SPF50

Ultra zaštitna krema SPF 50 je pre svega namenjena za zaštitu od sunca sa visokim faktorom, naročito je namenjena za ljude koji imaju veliku reakciju na delovanje ultraljubičastog zračenja i urbanog zagađenja.

 

13 Komentara

  • Ova krema mi deluje idealno za hipersenzitivnu kožu lica moje mame…

    1. Najbitnije mi je, pre svega, da je proizvod koji koristim za zaštitu od sunca napravljen od prirodnih sastojaka, koje imaju lekovito dejstvo na kožu i koje je štite od svih negativnih uticaja.

    2. Serum za kontrolu masne kose mi je omiljeni preparat.

    • Draga Ivana,

      ulepšavamo vam ovaj petak 🙂 dobili ste kremu iz Gerovital linije proizvoda AslaVital Mineralactive sa SPF 50. Javite nam se na mail info@gerovital.rs kako bismo se dogovorili oko preuzimanja kreme.

      Drago nam je da smo u saradnji sa Majom imali priliku da obradujemo vernu čitateljku.

      Lep pozdrav od Gerovitala

      • Divno. 🙂 Hvala na ugodnom iznanađenju! I hvala Maji na postojanju ovako dobrog bloga. Kontaktiraću vas na mejl.

        Srdačno,
        Ivana

  • Zaista odlican i koristan tekst. Hvala puno na informacijama i dobrim idejama.
    Ja sam se za ovo leto odlucila za maslinivo ulje sa rendanom sargarepom i mladim orahom. Kao sto si napisala u tekstu, maslinovo ulje sadrz nizak nivo zastite al cu mu prepustiti zaslugu za dobru i dugotrajnu boju. A za zastitu cu isprobati neki od tvojih predloga.
    Srdacan pozdrav

  • Veoma mi je bitno je krema lagana i ne “opterecuje” kozu ako pricamo o zastiti lica jer leti moja koza ne trpi teske mazalice, dok mi je za telo bitno da se brzo upije i da nije lepljiva, u oba slucaja visok zastitni faktor je veoma bitan.
    Od Gerovital prizvoda imala sam priliku da probam jedino Masku za lice od gline i dopalo mi se kako mi je lice izgledalo sveze nakon nje, bez isusivanja.

  • Hvala na divnim savetima, verujem da ce homemade maslac biti na repertoaru ove godine 🙂
    1. Do sada sam uglavnom koristila ulja sa zastitnim faktorom, dok sam kreme nekako stavljala u drugi plan. Zastitni faktor nije igrao veliku ulogu koliko sama nega koze i njena prihrana.
    2. Koristim Serum za kosu sa ispucalim krajevima i prezadovoljna sam! Leti daje jako lepu zastitu od sunca, a zimi od hladnoce. Krajevi su zaista zasticeni maksimalno!

  • Super tekst. I ja jedva cekam da se platneni kisobrani vrate u modu…:)
    1. Volim kada mi neko preporuci neki dobar proizvod. Bitno mi je da znam da mi nece naskoditi vise nego sto ce mi pomoci. Desavalo mi se da mi od nekih faktora izadje alergija po kozi. 🙁
    2. Enzimski piling od Gerovitala, odusevljena sam sa njim. Nisam ni znala da tako nesto postoji dok nisam procitala tvoj tekst o njihovoj kozmetici. 🙂

  • mene zanima kakao puter. kupila sam organski pre par meseci, znam da je dobar za posle sunčanja (i da je kao dobar enivej), ali ne znam mnogo više od toga, a da nije wiki info. kakva su vam iskustva? divno miriše, btw, a kad se jede, imate utisak da jedete čokoladu sa 100% kakao, jer nije ni malo slatko.

  • 1. Najbitnije kod kupovine proizvoda za zastitu od sunca je da zaista “radi” i da mi koza ne reaguje nepovoljno (imam jako osetljivu belu kozu koja u opste ne tamni, pretpostavljam da i lupus tu odmaze). Moram reci da sam isprobala mnoge, i da je retko koji preparat opravdao poverenje. Oni dobri su DM-ovi i Zepterovi. Gerovital jos nisam probala.
    2. Moze se reci da mi je omiljeni Georvital proizvod ampule za kosu Plant, jer sam jedino njih probala.

  • Ako je kokosovo dobro između ostalog i zato što ne zapušava pore, onda bi sa pčelinjim voskom trebali biti oprezni upravo iz tog razloga. Ja bih lično odabrala ovaj drugi recept jer ima manje voska.
    I još jedna napomena: za miris izbjegavajte dodavanje esencijalnih ulja od citrusa jer mogu biti u većoj ili manjoj mjeri fototoksična. Takođe, na plažama se mogu kupiti i bočice kantarionovog ulja, tj. macerata kantariona u najčešće maslinovom. Ovo ulje bi se trebalo koristiit nakon sunčanja, kao pomoć kod opekotina a nikako u toku sunčanja jer je i kantarion fototoksičan.
    Inače, sve pohvale za blog

  • “Preveliki unos šećera omogućava vezivanja šećera za proteine i tokom vremena ovo dovodi do smanjene fleksibilnosti i elastičnosti proteina kolagena – ključnog za mladalački izgled kože.” Imam 24 godine i do sada sam cesto jela slatkise, pa me zanima, da li smanjena fleksibilnost i elasticnost kolagena moze da se zdravim nacinom ishrane “popravi”, vrati u normalu? 🙂

Leave a Reply

RSD ili EUR?
RSD Српски динар
EUR Еуро